Na naszym firmowym blogu zajmowaliśmy się już wieloma kwestami związanymi z projektowaniem i designem. Przybliżaliśmy i wyjaśnialiśmy przeróżne zagadnienia dotyczące trendów lub aspektów technicznych projektowania graficznego. W dzisiejszym artykule również chcielibyśmy o tym porozmawiać przedstawiając sylwetkę jednego z bardziej znanych grafików – Paula Rand’a.

Rand jest znany przede wszystkim jako projektant logotypów. Każdy z nas widział efekt jego pracy, warto więc przybliżyć sobie twórczość owego fantastycznego artysty i grafika.

Paul Rand (w rzeczywistości nazywał się Peretz Rosenbaum) urodził się 15 sierpnia 1914 roku w Brooklynie w Nowym Jorku. Już od najmłodszych lat parał się swoim przyszłym zawodem projektując szyldy dla szkolnych gazetek i dla swojego ojca, który prowadził sklep spożywczy. Ojciec Paula nie bardzo wierzył w możliwość utrzymania się z grafiki więc ten uczył się w szkołach nie związanych z grafiką. Rand był więc samoukiem, który wiedzę czerpał głównie z europejskich czasopism poświęconym sztuce takich jak niemiecki „Gebrauchsgraphik”. Wielką inspiracją były dla niego prace artystów takich jak Cassandre czy Moholy-Nagy.

paul_rand_1

Początki kariery

Jako początkujący grafik Paul Rand przyjmował zlecenie na ilustracje stockowe, które były wykorzystywane przez różne gazety i czasopisma. Zlecenia te wykonywał po pracy oraz pomiędzy zajęciami. Zdołał stworzyć w ten sposób całkiem spore portfolio swoich prac. W tym czasie postanowił zmienić swoje imię i nazwisko i ukryć żydowskie pochodzenie. Znajomi Paula żartowali, że w ten sposób stworzył swoją pierwszą identyfikacje wizualną, która będzie najważniejsza spośród tych, które stworzy.

paul_rand_2

Powoli Rand zaczął zdobywać uznanie w środowisku artystycznym i graficznym, jego prace zdobywały uznanie nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także poza ich granicami. Cenione okładki, które tworzył dla czasopism „Apparel Arts” oraz „Direction Magazine” tylko podkreślały i wzmacniały jego pozycję jako czołowego grafika i artystę.

paul_rand_3

Zasłużone uznanie

Wszystkie powyższe prace udowadniały jak niezwykłym i utalentowanym artystą był Paul. Niemniej to nie dzięki nim stał się znanym na cały świat projektantem ale dzięki wykorzystywanym do dzisiaj logo. Chyba najbardziej rozpoznawalnym znakiem jaki stworzył było logo IBM. Pierwszą wersję stworzył w roku 1956 i był jeszcze dwukrotnie proszony o modyfikacje i uwspółcześnianie swojej pracy. Poniżej jej efekty.

paul_rand_4

Bardzo duży rozgłos zdobył też plakat stworzony dla IBM z użyciem piktogramów pszczoły, oka i charakterystycznego „M”, czyli po angielsku ”eye-bee-M”.

paul_rand_5

Oczywiście, Paul Rand był twórcą wielu innych projektów logo. Plotki głosiły, że u szczytu swojej kariery jeden projekt tego, jakże znamienitego, twórcy kosztował blisko 100 tysięcy dolarów.

Aby przybliżyć sobie jego twórczość w tym zakresie, przyjrzyjmy się także innym pracom. Wśród poniższych projektów logotypów dominują proste i przejrzyste formy. Często ich jedynymi elementami jest mądrze użyta typografia.

paul_rand_6

Ciekawostką jest fakt, iż Paul Rand został poproszony o odświeżenie logotypu Ford’a. Jednak w toku prac, znak ten nie przyjął się. Innym znakiem godnym wyróżnienia jest logo stworzone dla komputerów NeXT, które Rand opracowywał we współpracy ze Stevem Jobs’em. Jest to również jeden z bardziej znanych i rozpoznawalnych znaków, które Paul stworzył w późniejszych latach.

paul_rand_7

Na powyższych przykładach widać jak dużą siłę oddziaływanie mają projekty proste i syntetyczne. Możemy również zobaczyć siłę konsekwencji ich twórcy – znaki choć tak bardzo różne i projektowane na przestrzeni wielu lat, zachowują pewien charakterystyczny sznyt i styl. Nie rażą nadmiarem niepotrzebnej treści, co możemy uznać za cechę, która powinna wyróżniać znaki projektowane przez innych designerów.

Ale nas jako projektantów interesują również inne prace. Rand tworzył także projekty opakowań. Te co prawda nie były już tak znane, ale przybliżając sobie sylwetkę tak znanego twórcy warto również zobaczyć kilka tych projektów.

paul_rand_8

Podsumowanie

Pomimo tego, że Paul Rand najbardziej znany jest jako twórca niezwykłych projektów logo, plakatów, opakowań i wielu innych to tak na prawdę Rand’a należy bardziej postrzegać jako współtwórcę modernistycznego podejścia do projektowania i designu. Przez całe życie konsekwentnie realizował się jako płodny i twórczy artysta, który z każdym kolejnym projektem dokładał swoją cegiełkę do budowania świata złożonego ze wspaniałych projektów graficznych.

Mamy nadzieje, że tym krótkim artykułem nieco przybliżyliśmy jego postać i zachęciliśmy do dalszego studiowania jego prac. Z oczywistych względów nie mogliśmy zaprezentować ogromnego portfolio, które stworzył, ale każdy kto jest nim zainteresowany powinien odwiedzić oficjalną stronę poświęconą temu artyście i przestudiować sobie na spokojnie wszystkie prace. Do czego rzecz jasna, bardzo gorąco, zachęcamy.