W ostatnim artykule w kategorii Sylwetka przedstawiliśmy wybitnego artystę i grafika Paula Rand’a – modernistę z ameryki. Po jego publikacji zorientowaliśmy się, że być może nieświadomie zadziałaliśmy w myśl przysłowia „cudze chwalicie a swego nie znacie”. Wszak w Polsce także mamy wielu uznanych i świetnych grafików, warto więc przedstawiać sylwetki także naszych rodzimych artystów.

W dzisiejszym wpisie przedstawimy sylwetkę znanego i wybitnie zasłużonego grafika – Karola Śliwki. Jest autorem bardzo wielu znanych i bliskich nam logotypów, projektował także opakowania – i tym projektom przyjrzymy się najbliżej. Jest też twórcą wielu innych prac, projektował plakaty, znaczki pocztowe czy okładki.

Karol Śliwka urodził się w 1932 roku w Harbutowicach. Swoją przygodę z grafiką rozpoczął w roku 1946, kiedy zaczął uczęszczać do Wieczorowej Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Bielsku Białej. Następnie ukończył Państwowe Liceum Technik plastycznych, gdzie zdobył świadectwo dojrzałości oraz tytuł Technika Rzeźby i Kamieniarstwa. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Po ukończeniu studiów rozpoczął karierę w dziedzinie grafiki użytkowej. W swojej długoletniej karierze zdobył wiele nagród i wyróżnień.

Projekty opakowań

Wśród wszystkich projektów opakowań jakie stworzył Karol Śliwka najliczniejszą grupę stanowią projekty stworzone dla firmy Wedel. W całym portfolio tego uznanego twórcy, to właśnie opakowania słodyczy są tymi najczęściej spotykanymi.

karol_sliwka_1

Projekty stworzone dla Wedla na pierwszy rzut oka wydają się być nieco przestarzałe. W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do opakowań znacznie bardziej kolorowych i krzykliwych od tych stworzonych przez Pana Karola. Te zaś są spokojne i eleganckie. Prosta i czytelna typografia oraz wytłumione kolory dają wrażenie czystości i powagi, tak rzadko dziś spotykanej w opakowaniach. Spójrzmy jeszcze na inne projekty stworzone na potrzeby branży cukierniczej.

karol_sliwka_2

Nie samymi słodyczami człowiek żyje – spójrzmy jeszcze na projekty opakowań papierosów.

karol_sliwka_3

Karol Śliwka jest także autorem serii opakowań kosmetycznych, w tym doskonale nam znanych i kultowych już Warsów.

karol_sliwka_4

Widać, że projekty nie są pierwszej młodości, aczkolwiek naszym zdaniem nie trzeba wiele aby tchnąć w nie świeżość. Warsy zresztą są nadal sprzedawane w zaktualizowanych opakowaniach przez firmę Miraculum. Kto wie, może ktoś w przyszłości wróci do pozostałych opakowań i również stworzy ich zaktualizowane wersje.

Zobaczmy jeszcze etykietę rumu Senorita. Produkt z tą etykietą jeszcze do niedawna był w sprzedaży – prawdopodobnie każdy z nas widział go w sklepie. Jest to doskonały dowód na to, że projekty tworzone przez Karola Śliwkę są bardzo aktualne i nie tracą wiele na świeżości.

karol_sliwka_5

Projekty logotypów

Projekty opakowań są niezwykle mocnym punktem w portfolio Karola Śliwki. Niemniej spośród wszystkich jego prac to projekty logotypów są tymi najbardziej znanymi i rozpoznawalnymi. W swoim dorobku stworzył wiele udanych i utrwalonych na lata znaków. Nie sposób wymienić i pokazać ich wszystkich, ale spróbujmy wybrać te najbardziej charakterystyczne i znane.

Chyba tym najbardziej rozpoznawalnym jest logotyp Powszechnej Kasy Oszczędności. Od nazwiska twórcy, pracownicy PKO nazywali je „Śliwką”.

karol_sliwka_6

Rzecz jasna nie jest to jedyny znak, który wszyscy kojarzymy. Spójrzmy na poniższe zestawienie – prawdopodobnie każdy z nas zna te znaki i ma utrwalone wspomnienia z nimi związane.

karol_sliwka_7

Patrząc od lewej strony mamy znaki: Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, Instytutu Matki i Dziecka oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych. Oglądając te logotypy chciałoby się rzec: stara, dobra szkoła. Pierwsze co rzuca się w oczy to fakt, iż zostały zaprojektowane z głową i pomysłem. Każdy znak ma swoją treść i historię, nawet krótki rzut okiem pozwala na jego zapamiętanie, a dłuższa analiza ujawnia kolejne „smaczki”, które zastosował projektant.

Zobaczmy jeszcze kilka innych znaków zaprojektowanych przez Karola Śliwkę.

karol_sliwka_8

W powyższym zestawieniu nie wybieraliśmy najładniejszych czy najlepszych projektów Pana Karola – oczywiście, o ile byłoby w ogóle możliwe ich wybranie. Chcieliśmy pokazać jak za pomocą niewielkiej ilości środków można stworzyć kompletnie różne w odbiorze loga. Są tutaj znaki nowoczesne, są też bardziej konserwatywne – na wszystkie świetnie się patrzy, każdy z osobna jest godny podziwu.

To i tak nie wszystko

Oczywiście, to co pokazaliśmy powyżej to niewielki wycinek z dorobku Karola Śliwki. Warto wejść na oficjalną stronę tego wyśmienitego twórcy i zapoznać się bliżej z jego twórczością. W czasach, gdy projektant poświęca swojemu projektowi znikomą ilość czasu, te są na dodatek poprawiane przez ludzi, którzy o projektowaniu mają bardzo małe pojęcie na prawdę miło jest zanurzyć się w świecie, w którym to właśnie Twórca ma ostanie słowo przy tworzeniu i kreacji ponadczasowych projektów.