…czyli krótka historia o tym jak wizualizacja sprzedaje projekt.

Poniższy artykuł będzie nieco nietypowy. Nietypowy, bo spróbujemy połączyć dwa z pozoru odrębne światy – teoretycznie będące ze sobą w abolutnej symbiozie, a praktycznie odseparowane podejściem specjalistów, którzy je wykonują. Mianowicie chodzi o świat grafiki i marketingu. Rzecz jasna pisząc o grafice mamy na myśli jej odłam komercyjny. Ta, jakkolwiek wielu grafików wolałaby się do tego nie przyznawać, bez marketingu istnieć nie może. Nie zmienia to jednak faktu, że na linii grafika – marketing obserwuje się wiele niedopowiedzeń, a często nawet nieporozumień.

Dzisiaj poruszymy jedną kwestię spajającą oba te światy. Niewielką, aczkolwiek mającą zasadnicze znaczenie tak w marketingu, jak i w grafice. Będziemy pisać o tym jak zaprezentować projekt  – niezależnie od tego czy przedstawia go grafik, czy pracownik marketingu przełożonemu lub klientowi. W interesie obu specjalistów jest to, aby prezentacja pracy wyróżniała się świetnym wykonaniem, była zrozumiała i po prostu wyglądała ładnie oraz estetycznie.

Prezentacja projektu

Prezentacja projektu

Podpowiemy jak można to osiągnąć w prosty i łatwy sposób, który nie będzie kosztował wiele czasu, a jego efekty mogą być bardzo konkretne i mające duże znaczenie decyzyjne. Zrealizować i wykonać naszą sugestie mogą w gruncie rzeczy tylko osoby zaznajomione z oprogramowaniem graficznym, niemniej wychodzimy z założenia, że gdy pracownicy marketingu przeczytają i dowiedzą się o nieco innych sposobach prezentacji mogą więcej wymagać od osób realizujących projekt oraz być bardziej świadomymi podczas jego wybierania. Gdybyśmy pisali ten artykuł tylko dla grafików, nasza rada ograniczałaby się do jednego:

Używaj mock-up`ów!

Na pewno każdy grafik wie, czym są mock-up`y (jeśli nie wie, niech skwapliwie czyta dalej), ale dla osób pracujących w marketingu może to być zagadka. Śpieszymy w takim razie z wyjaśnieniem. Mock-up`y to otwarte (otwarte, czyli z możliwością edycji) pliki graficzne przygotowane w taki sposób, aby można było w nie szybko i łatwo wkleić projekt graficzny. Mock-up`y mogą być oparte na zdjęciu, grafice wektorowej, rastrowej lub nawet 3D. Chodzi o to, że na „gołą” prezentację wykonaną w którejś z podanych wcześniej technik wkleja się projekt graficzny, aby ten zaczął przypominać gotowy produkt. Niemal każdy produkt może mieć swój mock-up: ulotka, katalog, kalendarz, puszka od piwa, itd.

Mockup digipacka z wstawionym przykładowym projektem

Mockup digipacka z wstawionym przykładowym projektem

To czym odróżnia mock-up od zdjęcia kupionego na przykład na stocku, jest fakt, że jest on tak przygotowany aby bardzo szybko można było wkleić w niego gotowy projekt. Dzięki temu nie trzeba robić zdjęcia lub przygotowywać grafiki i mozolnie obrabiać w programie graficznym. Dzięki tej prostej czynności, tak grafik, jak i jego zleceniodawca, może oszczędzić naprawdę sporo czasu w dłuższej perspektywie. Nie chodzi jednak tylko o oszczędność czasu – prawdopodobnie znacznie istotniejsze jest to, że nasze projekty można „sprzedać” w o wiele ładniejszy i bardziej estetyczny sposób.

Wizytówki przygotowane w programie 3D (po lewej) z wstawionym projektem (po prawej)

Wizytówki przygotowane w programie 3D (po lewej) z wstawionym projektem (po prawej)

Na pewno każdy grafik jest w stanie przygotować imponującą prezentację swoich projektów. Może to jednak wymagać skorzystania ze studia fotograficznego albo pomocy grafika specjalizującego się w 3D. Koniecznie należy pamiętać, że z jakiejkolwiek techniki byśmy nie skorzystali, jej obróbka w programie graficznym może zając nawet kilka godzin. Dzięki mocku-op`om wszystkie powyższe problemy przestają istnieć. Wystarczy ściągnąć interesujący nas materiał z internetu, otworzyć go w odpowiednim programie (najczęściej będzie to Photoshop) i dość szybko wkleić projekt. Zamiast poświęcać kilka godzin na stworzenie ładnej wizualizacji, możemy ja mieć w zaledwie kilka minut.

Aby podsumować zalety korzystania z mock-up`ów, poniżej przedstawiamy kilka argumentów, które za nimi przemawiają:

  • możemy zobaczyć jak wygląda projekt na gotowym produkcie przed jego wydrukowaniem.
  • nie musimy sami tworzyć prezentacji – nawet doświadczonemu grafikowi może to zająć sporo czasu.
  • projekt przedstawiony na mock-up`ie jest bardziej przekonywujący dla naszego szefa lub klienta
  • łatwiej się zorientować w kształcie ostatecznego produktu, gdy go zwizualizujemy. Działa to zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanych materiałów jak: teczki, ulotki składane, broszury, roll-up`y czy opakowania.
  • projekt przedstawiony na ładnej prezentacji przedstawia się zazwyczaj znacznie ładniej i ciekawiej.
  • dzięki mock-up`om możemy oszczędzić sporo czasu, który może być poświęcony samemu projektowi

Skąd brać mock-up`y

W najbardziej ogólny sposób możemy podzielić mock-upy na płatne i darmowe. Jednych i drugich w sieci jest istne zatrzęsienie, nie ma więc problemu z ich znalezieniem. Teoretycznie wydawałoby się, że te płatne powinny być lepsze i ładniejsze, lecz pamiętajmy, że nie zawsze tak jest.

Owszem, zazwyczaj gdy ktoś sprzedaje swój mock-up stara się dołożyć wszelkich starań aby był wykonany w jak najlepszy i najładniejszy sposób, jednakże czasem chęć sprzedaży powoduje, że wiele takich wizualizacji jest „przekombinowanych”. Może się okazać, że wklejony w nie projekt trochę się gubi w skomplikowanej kompozycji, mocnym świetle i masie dziwnych „ulepszaczy”.

Oczywiście, nie twierdzimy, że nie warto korzystać z płatnych prezentacji. Wręcz przeciwnie! Niemniej, przed ich zakupem zawsze warto się zastanowić czy na pewno potrzebujemy kilku ujęć prezentowanego produktu z masą dodanych „wodotrysków”.

Płatne mockupy:

Graphicriver
Chyba największy serwis z płatnymi mock-up`mi. Ich ilość sięga tysięcy i z każdym dniem kolekcja staje się coraz większa. Paradoksalnie największą wadą tego serwisu jest wyżej wspomniana ilość sprzedawanych plików. Graficy chcący sprzedawać swoje mock-up`y muszą konkurować z coraz większą ilością prac innych twórców. Efektem są mockupy mocno „przebajerzone”. Niemniej na pewno można tu znaleźć ogromną bazę bardzo ładnych i sensownych wizualizacji w przystępnej cenie.

Creativemarket
Praktycznie wszystko co zostało napisane odnośnie graphicriver można by tu powtórzyć. Serwis ma nieco mniejszą bazę mock-up`ów (choć wciąż imponującą). Rekompensuje to bardziej liberalną polityką cenową, dzięki czemu może się zdarzyć że ta sama wizualizacja jest tu nieco tańsza.

Yellowimages
Bardzo profesjonalna strona, na której można znaleźć niebywałą wręcz ilość mock-up`ów opakowań. Jedyne co trochę odstrasza to cena – około 15 dolarów za jedną wizualizację. Niemniej jednak, jeśli się zdecydujemy coś kupić, na pewno będzie to warte swojej ceny.

Pixeden
Kolekcja przeróżnych mock-up`ów. Największą zaletą tego serwisu jest fakt, że większość opublikowanych tu materiałów jest na zasadzie wyłączności i nie da się ich znaleźć na innych stronach.

Bezpłatne mockupy

Stron z bezpłatnymi mock-up`mi jest niezwykle dużo, niemniej spośród tysięcy takich serwisów warto wyróżnić kilka z nich:

Mockupworld
Często aktualizowany serwis, która zbiera w jedno miejsce linki do mock-up`ów udostępnianych na pojedynczych stronach.

Graphicburger
Estetyczna strona, z regularnie dodawanymi mock-up`ami. Można tu znaleźć nie tylko wizualizacje, jest trochę zdjęć, ikon czy efektów tekstowych.

Freebiesbug
Strona poświęcona darmowym materiałom dla grafików. Jest tu bardzo duży dział poświęcony mock-up`om – niestety niektóre pokrywają się z tymi, które umieszczone są na graphic burger i mockupsworld.

Behance

Społecznościowa strona dla grafików Behance jest poświęcona kreatywnej działalności w ogóle, niemniej można tu znaleźć masę pięknych wizualizacji zarówno darmowych, jak i płatnych. Jeśli szukasz czegoś nietypowego, to na pewno warto zacząć swoje poszukiwania właśnie tutaj – twórcy mock-up`ów sprzedają swoje prace na wielu różnych stronach, ale to właśnie tutaj chwalą się nimi praktycznie wszyscy.

Mockups Design

W zestawieniu stron z darmowymi mock-up`ami nie mogło zabraknąć naszego serwisu. Chcieliśmy aby był nieco inny niż powyższe strony. Otóż nie zajmujemy się na niej kolekcjonowaniem przeróżnych mock-up`ów z innych stron internetowych, a publikujemy na niej tylko te mock-up`y, które sami wykonaliśmy. Jednym słowem nie ma na niej tysięcy pozycji (jest raptem kilkadziesiąt), ale te które można znaleźć są wykonane z najwyższym pietyzmem – charakteryzuje je lekka i czysta forma oraz łatwa obsługa.

Kilka przykładowych mock-up`ów, które można znaleźć na stronie Mockups-design.com

Kilka przykładowych mock-up`ów, które można znaleźć na stronie Mockups-design.com

Można tu znaleźć najpopularniejsze materiały poligraficzne, takie jak: ulotki o przeróżnych formatach, broszury, roll-up`y, wizytówki czy nawet książki albo potykacze. Od stycznia 2016 roku materiały z naszej strony zostały pobrane już ponad 100 tysięcy razy – wierzymy więc, że jest to dowód uznania w oczach innych grafików i twórców. Kolekcja naszych wizualizacji stale się powiększa, więc warto tu od czasu do czasu wracać.

Wierzymy, że udało nam się udowodnić, że korzystanie z mock-up`ów może być naprawdę owocne i przydatne. Jednocześnie przy tak szerokim dostępie do tych materiałów, aż chciałoby się napisać, że grzechem byłoby nieskorzystanie z nich. Rzecz jasna, tematu prezentacji nie udało nam się w pełni zamknąć niemniej na pewno jeszcze nie raz do tego wrócimy.